Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Centrum Kultury w Gnojniku

Grupa Regionalna z Gnojnika

Grupa Regionalna z Gnojnika

Wysoki poziom aktorstwa podtrzymują dorośli artyści amatorzy z Grupy Regionalnej z Gnojnika, prezentując się  na scenach lokalnych i ponadlokalnych imprez. Grupa ta  została założona w 2015 roku przy okazji obchodów Jubileuszu 800-lecia wsi Gnojnik, przez Helenę Święch - instruktor Świetlicy Wiejskiej przy Centrum Kultury w Gnojniku. Rozpiętość wiekowa aktorów jest imponująca, bo najmłodszy ma 20 a najstarszy 80 lat. Grupa występuje wraz z kapelą ludową, która jest jej integralną częścią. W składzie kapeli są instrumentaliści grający na drewnianej heligonce, kontrabasie, klarnecie, skrzypcach i trąbce.

W maju 2016 roku wspomniana grupa wzięła udział między innymi w 34. edycji „Krakowskiego Wianka”, najważniejszej imprezie folklorystycznej w Małopolsce, tj. Przeglądzie Zespołów Regionalnych, Kapel Ludowych, Instrumentalistów, Grup Śpiewaczych i Śpiewaków Ludowych im. Jędrzeja  Cierniaka w Szczurowej.  Tam w  pięknej scenerii parku zaprezentowała widowisko pt. „Wyskubek”- czyli darcie pierza, które choć na chwilę wskrzesiło ducha dawnej wsi, wesołej, barwnej, afirmującej rodzime tradycje.

Profesjonalne jury konkursowe, przyznając II miejsce, doceniło pracę Grupy Regionalnej z Gnojnika. Tym samym pozwoliło jej rozwinąć skrzydła i 22 kwietnia 2017 r. zaprezentować się na 9. Małopolskim Przeglądzie Obrzędów, Obyczajów i Zwyczajów Ludowych „POGÓRZAŃSKIE GODY” w Łużnej.

Grupa Regionalna z Gnojnika

Utworzono dnia 02.06.2017, 09:59

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Marzec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Obiady - oferta